Curia Vítkov

Curia Vitkov je velmi zajímavý projekt stavby, který představuje volnou repliku velmožského sídla neboli curia pocházejícího z 12. Století. Najdete jej na terénní vyvýšenině nad vsí Horní Vítkov poblíž obce Chrastava severozápadně od Liberce. 

Projekt Curia Vítkov se opravdu vydařil. Vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla z 12. Století se vám bude určitě líbit. Sice nejde přímo o přesnou rekonstrukci celého konkrétního areálu, protože k tomu nejsou v Čechách ani na Moravě dostatečné archeologické a historické podklady, ale při stavbě se čerpalo z pozůstatků a půdorysů. Dvorec se nachází v krásné a malebné přírodě na pomezí Jizerských a Lužických hor. Můžete jej navštívit i během akcí inzerovaných na webu.

Projekt Curia Vítkov

Na vyvýšené poloze nad vsí Horní Vítkov tak vznikl nádherný dvorec, který tvoří soubor objektů, které jsou typické pro tento typ raně středověkého sídla. Časově je sídlo vymezeno do druhé poloviny 12. století a počátek 13. Století. Teritoriálně zapadá do prostředí Čech, Moravy a přilehlých území dnešního Německa i Polska. Na vlastní oči uvidíte, jak to vypadalo v době raného středověku, podíváte se na ukázky ze života tehdejších lidí a dobová obydlí i s vybavením. Součástí je i zaměření na tehdejší tradiční řemesla a dovednosti. Mnohé z nich si navíc můžete i vyzkoušet. Celý areál se rozvíjí pod záštitou sdružení pro živou historii Curia Vitkov.

Autoři projektu 

Autory projektu jsou Ladislav Tomič, archeolog Mgr. Petr Hejnal a historik Mgr. Pavel Suchánek, PhD. Celý projekt realizuje občanské sdružení Curia Vítkov. Budování tvrzí v duchu středověkého stavení má u návštěvníků velký ohlas. Replika opevněného velmožského dvorce a řemeslnické osady je hojně navštěvovaným místem. V raně středověkých Čechách sídlili dřívější družiníci a budoucí šlechtici na knížecích hradech, které tvořily hradskou správu a správní síť země, kde své povinnosti vykonávali jako knížecí úředníci. V tomto období začala darováním, odměnami a výsluhami přecházet do jejich osobního a rodového vlastnictví původně svobodná či knížecí půda. Pak si začali budovat rodová dominia. 

Horní Vítkov

Horní Vítkov je dlouhá ves, která stoupá do výše 450 m n. m. První písemná zmínka o obci je z roku 1352, kdy byla uvedena ještě jako Vítkov. Replika velmožského sídla s původním názvem Wothanburg se nachází necelý kilometr od vsi. Z Jítravy se dostanete autem do Horního Vítkova, kde si můžete prohlédnout Kostel Navštívení Panny Marie, přes Chrastavu za 15 minut. Místo je vzdálené asi 15 km. Pojedete kolem Jítravského vrchu i Chrastavského Špičáku, kde se cestou můžete zastavit. 

Chrastava

V okolí Chrastavy jsou ruiny hradů Hamrštejn a Raimund. Ve Chrastavě je pseudogotický Kostel sv. Vavřince, Radnice z roku 1646, Barokní morový sloup z roku 1732 i Městské muzeum v nosticovském panském domě z 16. století, který byl přestavěn na zájezdní hostinec a pak na hotel Černý kůň. Je zde i rodný dům malíře Josefa Führicha, který je pobočkou městského muzea a Muzeum hasičské techniky.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *