Cyklotrasa 2

Cyklistický výlet v okolí Jablonného v Podještědí je zajímavým okruhem, kam se můžete vydat i se svými dětmi. Vede malebnou přírodou s pěknými výhledy do okolí se zajímavostmi po cestě. 

Délka trasy: 30 km

Náročnost: trasa není nijak obtížná, vhodná i pro děti, není vhodná pro cyklovozíky

Terén: středně kopcovitý

Turistické body po cestě: 

  • Jítrava – start
  • Bílé kameny
  • Rynoltice
  • Polesí
  • Kněžice a Lvovou
  • Jablonné v Podještědí 
  • Zámek Lemberk
  • Janovice v Podještědí
  • Zdislava
  • Jítrava – cíl

Popis okruhu 

Okružní výlet vás provede kouzelnou přírodou Lužických hor a okolím Jablonného v Podještědí. Podíváte se i k zámku Lemberk. Trasa není náročná, s občasným stoupáním. Terén je různorodý. Jedete po asfaltové, lesní a z malé části i po nezpevněné cestě, proto výlet s cyklovozíky nedoporučujeme. Některé úseky vedou po veřejných komunikacích s malým provozem. 

Průběh trasy

Vydáte se po červené turistické značce z Jítravy ke skalnímu útvaru Bílé kameny a zpět. Následuje cyklotrasa 25 z Jítravy přes Rynoltice do Polesí. Tam se napojíte na cyklotrasu 25M z Polesí k neznačené odbočce vlevo do Kněžic. Je zde i neznačená zkratka do Kněžic. Cesta je o něco horší mezi chalupami a Kněžickým rybníkem. Oficiální značená cyklotrasa ale vede oklikou po silnici č. 270. Při použití této zkratky se vyhnete silnici, kde je úsek dlouhý asi 800 m. 

Následuje cyklotrasa 241 z Kněžic k parkovišti pod zámkem Lemberk. Neznačená cesta se napojuje na zelenou turistickou značku. Vede od parkoviště pod zámkem Lemberk, údolím Panenského potoka kolem Zdislaviny studánky a krásného empírového glorietu k Markvartickému rybníku. Pak se vydáte z Jablonného v Podještědí po zelené turistické značce od Markvartického rybníka na zámek Lemberk. 

Dál pojedete po žluté turistické značce na rozcestí Janovice v Podještědí, pak rovně po silnici asi 400 m a odbočíte doleva na cyklotrasu 3046, která vede od odbočky ze silnice v Janovicích v Podještědí ke křižovatce se silnicí v obci Zdislava. Následuje cyklotrasa 25 ze Zdislavy do Jítravy, kde se vydáte ke křižovatce asi 200 m za restaurací U Podkovy. 

Sloní kameny

Skalní útvar Bílé nebo Sloní kameny leží po pravé straně od silnice z Liberce ve směru do Rynoltic. Pískovcové útvary připomínají z dálky sloní stádo. Díky příměsi kaolinu mají téměř bílou barvu. Po vytesaných schodech můžete vylézt na vrcholovou plošinu, která nabízí velmi pěkný výhled. Pro malé děti je ale výstup trochu nebezpečný. 

Vyhlídka Havran

Nad malebnou osadou Polesí s osobitými chalupami najdete skalní vyhlídku Havran. Až na vrchol se s kolem nedostanete, ale můžete se u jejich hlídání vystřídat, nebo je zamknout. Odbočka z obce na vyhlídku vede po modré turistické značce a je dlouhá jen 350 m. V Polesí je restaurace U Budulínka, kde se můžete občerstvit. 

Zdislavina studánka

Studánku najdete na pěší stezce u zámku Lemberk v údolí Panenského potoka, která vede mezi parkovištěm pod zámkem a Markvartickým rybníkem. Podle pověsti studánku vyhloubila sama sv. Zdislava z Lemberka a zázračnou vodou léčila zdejší nemocné. Nad studánkou stojí nádherný empírový gloriet.

Zámek Lemberk

Uvnitř zámku je krásná kaple, sál se vzácným kazetovým stropem a malovanými výjevy z Ezopových bajek, vrchnostenská kancelář nebo černá kuchyně. Prohlídky ocení spíše starší děti. Zde je také občerstvení. Ve Lvové je pak restaurace Lemberk.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *