Cyklotrasa okolo Jítravy v Lužických horách – Vhodná i pro děti
Nabízíme zajímavý cyklistický okruh, kam se můžete vydat i se svými dětmi. Projedete se malebnou přírodou s výhledy do okolí se zajímavými možnostmi zastávek.
Délka: 22 km
Čas: bez zastávek 1,5 hodiny
Náročnost: trasa není nijak obtížná, pouze se dvěma malými kopečky
Terén: asfaltová cesta III. třídy
Typ trasy: trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi
Turistické body po cestě:
- Jítrava – start
- Rynoltice
- Janovice v Podještědí
- Žibřidice – Krkavčí skály
- Křižany – nový rybník ke koupání
- Zdislava
- Jítrava – cíl
Jítrava
Jítrava leží pod Ještědsko-kozákovským hřbetem na horním toku Panenského potoka. V obci je barokní Jítravský kostel sv. Pankráce z roku 1710, polygonální kaple z roku 1737 i sochy sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Mezi zajímavé okolní přírodní památky patří vrch Velký Vápenný, který leží ve výšce 790 m v Ještědském hřebeni, ve kterém jsou vápencové jeskyně, z nichž je největší Západní jeskyně. Jsou hnízdištěm netopýrů a nepřístupné. Společně s přirozenými bučinami jsou chráněny jako přírodní rezervace. Bílé kameny nebo Sloní kameny na úpatí vrchu Vysoká jsou státem chráněnou přírodní památkou. Mohutná skalní věž Havran u Jítravy leží u silnice v Jítravském sedle.
Rynoltice
Obcí Rynoltice protéká Panenský potok. Vidět zde můžete Barokní kostel sv. Barbory z roku 1745, který byl přestavěn z kaple z roku 1669. Vedle je pozdně barokní budova bývalé fary z 2. poloviny 18. století. Podél silnice do Janovic jsou roubené stavby z 19. století. Na jedné z nich má pamětní desku vojevůdce Ernst Gideon von Laudon. Před budovou obecního úřadu je sousoší sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého z roku 1735. Ze vsi pochází rod Schichtů, který zde zahájil výrobu mýdla s registrovanou obchodní značkou mýdla s jelenem.
Janovice v Podještědí
Počátky osady sahají do roku 1273. První písemná zmínka z roku 1518 byla nalezena v zemských deskách. Na východní straně se nachází Ještědský hřbet a na severu Lužické hory. Obcí prochází silnice z Rynoltic do Žibřidic, kam se vydáte. Zajímavé jsou venkovské domy s číslem popisným 29 a 75. Podívat se můžete i na poutní místo Janovické poustevny s jedinečnou Křížovou cestou. V Janovicích je i rybník. Pokud se chcete vykoupat, doporučujeme počkat až do Křižan.
Žibřidice
Mezi zajímavé pamětihodnosti patří Kostel sv. Šimona a Judy z roku 1672 a fara z roku 1690. Jižně od vesnice jsou vrcholy kopce Stříbrník, které jsou chráněnpu přírodní památkou. Krkavčí skály, nebo také Krkavčí návrší, kterému říkají horolezci Vajoletky, tvoří pískovcová skalní zeď. Leží ve výšce 472 m n. m. asi 0,5 km severně od Křižan. Návrší tvoří výrazný nesouměrný strukturní hřbet tvořený středoturonskými až svrchnoturonskými křemennými pískovci, místy železitými, s neovulkanickou žílou. Jsou až 20 metrů vysoké, ve tvaru úzkých zdí, věží a sloupů, přístupné po zelené turistické značce a je z nich pěkný výhled do okolí. Cesty z náhorní strany jsou kratší a lehčí, cesty z údolí zase delší a těžší. Je tu 40 lezeckých cest, ty nejtěžší jsou na Malé věži.
Křižany
Vesnice Křižany leží na východním okraji Ralské pahorkatiny. Obec je pojmenována po svém zakladateli Kriesanovi. První písemná zmínka ještě pod jménem Suchá je z roku 1352. Další zmínka z roku 1384 se týká místního kostelíka sv. Maxmiliána. Původně gotický kostel byl v 17. století barokně přestavěn. V jeho interiéru je pozdně barokní oltář, malované výplně, dřevěný kúr i varhany. Před kostelem je plastika sv. Jana Nepomuckého z roku 1747. Nad obcí je opuštěný Solvayův lom, který byl nejrozsáhlejším v Ještědského pohoří a měl 3 patra. V jednom patře byla dokonce odkryta Loupežnická jeskyně. Je zde vybudovaný pěkný, nový rybník a můžete se zde vykoupat.
Zdislava
Obec Zdislava je jedna z nejmenších v Podještědí a leží v údolí Zdislavského potoka. Spadá do v Euroregionu Nisa a Mikroregionu Podještědí. První zmínky sahají do roku 1364 pod názvem Krásný Potok. Prvním domem byla kovárna, která má dnes číslo popisné 28 a dolovala se tu železná ruda. Prohlédnout si můžete barokní kostel sv. Jana Křtitele z roku 1726 s cínovou křtitelnicí ze 17. století a dřevěným malovaným stropem a obrazy z legendy o sv. Janu Křtiteli a pořádají se tu i koncerty. Pozdně barokní márnice z 18. století stojí u vchodu na hřbitov. Na zdi jsou sluneční hodiny od sochařky Věry Merhautové. Na návsi stojí mariánský sloup s plastikou sv. Jana Nepomuckého, Smírčí nebo také Švédský žulový kříž a Morový kříž. Na severu obce se nachází vápencový kopec Velký Vápenný, na východě Strážný kopec, Zdislavský Špičák a Malý Vápenný, na západě pak Školní kopec.