Dovolená na kole v ČR

Lužické hory si můžete projet i na kole. Trasu kolem bunkrů a rozhleden si užije spousta horských cyklistů. Užijte si přejezd Lužických hor a zdolejte nejvyšší horu Luž. Můžete si cestu rozdělit i na několik úseků. 

Start: Studené – ČD – Česká Kamenice

Cíl: Jítrava – ČD – Rynoltice

Délka trasy: 54 km s možností prodloužení na 62 km, nástup i konec je na stanicích ČD

Náročnost terénu: Trasa vede po lesních, šotolinových a asfaltových cestách, někdy po silnici či terénem. Na trase je pár prudkých stoupání a jeden trochu technicky náročnější sjezd.

Možnost občerstvení na trase: Jedlová, Tolštejn, Luž nebo Petrovice

Kolem bunkrů k muzeu pohraničního opevnění

Přejezd můžete zahájit v osadě Studený, na pomezí Lužických hor a NP České Švýcarsko. Nádraží je v České Kamenici, která je od Studeného 6 km. Červená značka vede na 736 m vysokou horu Studenec. Na kole je třeba vyhlídku objet ze severu po lesní cestě podél Studeného potoka. Pod Širokým kopcem se opět napojíte na červenou značku k hlavní silnici a rozcestí Krásný buk. V roubené myslivně je občerstvení a malé muzeum pohraničního opevnění. 

Na zříceninu Tolštejn

Odtud se vydáte po lesní asfaltce. Od rozcestí Pod Malou Tisovou jsou kolem řopíky z 30. let minulého století z československého opevnění. Červená značka vás dovede do železniční stanice Jedlová s restaurací. Vydáte se strmým výjezdem do sedla pod horou Jedlová ke zřícenině Tolštejn. Odtud po zelené značce a cyklotrase 3015. Je zde i vrchol Jedlové s rozhlednou a hostincem. Hrad Tolštejn je nejlépe zachovaná hradní zřícenina v Lužických horách. Stojí na znělcovém skalním suku ve výšce 670 m. Z vrcholových skalisek, kam vede železné schodiště se zábradlím, je pěkný výhled na vrcholy Lužických hor, do údolí na Jiřetín, Varnsdorf i Horní a Dolní Podluží, či vrchy Šluknovské pahorkatiny a Lužice.

Na nejvyšší horu Luž

Pak vás čeká prudký sjezd po červené značce do osady Lesná. Na svazích nad údolím Lesenského potoka jsou roubenky a zájezdní hostince, které slouží jako penziony. Pak přijde stoupání po žluté značce a po zelené Hornické naučné stezce na Čertovu Pláň s horskými smrčinami. Zalesněné údolí skrývá pozůstatky po těžbě rud a dobývání křemene pro sklářské hutě. Od rozcestí Pod Ptačincem se napojíte na červenou značku a projedete po hřebeni až k nejvyšší hoře Lužických hor, Luži, vysoké 792 m. Na kole jde o krátký, ale fyzicky náročný výjezd. Lepší přístup je z německé strany, kam odbočíte z hřebene vlevo. Modrá značka vás zavede k odbočce na vrchol. Sjezd dolů je možný na obě strany, ale cesta je úzká a je tu hodně lidí. Doporučujeme kola vést až k restauracím. 

Zkamenělé stádo slonů

Od Chaty Luž sjedete k bývalému hraničnímu přechodu u Waltersdorfu a Německem do lázeňského městečka Kurort Jonsdorf kolem rezervace Jonsdorfer Felsenstadt a pískovcového skalního města. Rezervací vede cesta obtížně průjezdná na kole, mezi skalami ze severu či východu ale vede do rezervace několik vstupů. Přes německý Hain a Kammloch najedete na naše území po červené značce po lesní asfaltce pod vrcholem Hvozd. Cesta klesá kolem odbočky ke zřícenině Starý Falkenburg a vyvede vás k silnici v Petrovicích. Napojíte se na modrou značku, která vede lesem do osady Polesí. Kvalitní lesní cesta vede borovými lesy na úbočí Liščí hory. Po silnici stoupá pár km k Hornímu Sedlu. Na začátku osady odbočíte vpravo na neznačenou lesní cestu a sjedete k přírodní rezervaci Bílé kameny, kterým se říká zkamenělí sloni. Na skály se dá vylézt a pohlédnout na Ještědský hřbet. Cíl trasy je o kilometr dál, u hlavní silnice v Jítravě, kde končí i Lužické hory a pokračuje masiv Ještědu. Nejbližší železniční stanice je v Rynolticích o 2 km dál. Ubytovat se můžete v Jítravském Dvorci. 

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *