Dovolená severní Čechy

Chystáte se na dovolenou v severních Čechách? Podívejme se, jaká místa zde můžete navštívit a kam si udělat výlet. Zdejší malebná příroda vás doslova okouzlí. 

Hora Jizera

Druhá nejvyšší hora české části Jizerských hor v chráněné krajinné oblasti je zároveň horou s nejvyšším převýšením od sedla ze všech zdejších jizerskohorských tisícovek. Na vrcholu je mohutná žulová skála s vyhlídkou a úžasným kruhovým rozhledem. Hora má nadmořskou výšku 1122 m. Vrcholové partie hory jsou vyhlášeny za přírodní rezervaci Prales Jizera a ochraňují horské smrčiny.

Velký Vápenný

Stříbřité lesy nad Jítravou ukrývají stříbrný poklad, který nenajdete pod zemí, ale nad ní. Zdejším klenotem jsou zástupy statných i mladých buků se stříbřitě oslňující kůrou. V přírodní rezervaci uvidíte ostré skalky, najdete tu studánku s lahodnou vodou a opuštěný vápencový lom se vstupem do Západní jeskyně. Ta je součástí největšího dosud známého jeskynního systému Ještědského krasu s délkou přes 300 m a je v ní i nádherná, krápníková výzdoba kde hnízdí netopýři. Vchod do jeskyně najdete v zadní části vápencového lomu, ale je nyní pro veřejnost uzavřen.

Jizerskohorské bučiny

Nejrozlehlejší rezervace v CHKO Jizerské hory, kde se dochovaly jedny z největších přírodě blízkých lesů s výraznou převahou bučin v Čechách. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je zdejším největším maloplošně chráněným územím. Můžete tu navštívit nádherné skalní vyhlídky, jako je Ořešník nebo Paličník a vodopády na Černém potoce, nebo Velký a Malý Štolpich, které rozhodně stojí za to vidět.

Vodopád na Černém potoce

Jde o jeden z největších vodopádů Jizerských hor. Má 7 metrů a patří k nejvyšším v CHKO Jizerské hory. Uprostřed vodopádu je navíc zaklíněn velký balvan. Vodopád se nachází v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Vodopád Černého potoka můžete znát i pod názvem Velký či Černý vodopád. Vodopád tvoří jednu z výjimečných kaskád Černého potoka.

Vodopád Velký Štolpich

Kaskádu najdete v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, kde vodopád překonává skalní stěnu vysokou asi 30 m. Pak se tříští hned do několika samostatných vodopádů a kaskád. Nejvyšší vodopád má výšku 5 m a říká se mu Velký nebo také Černý Štolpich. Podle pověsti rokle Štolpišského potoka inspirovala Carla Maria von Webera pro nádherné scény v jeho slavné opeře Čarostřelec.

Vodopád Bílá Smědá

Třímetrový vodopád s vějířovitými proudy patří svým průtokem přes 100 l za sekundu k těm nejvodnatějším na území ČR. Na Bílé Smědé uvidíte i další nádherné, i když menší kaskády a peřeje.

Černá tůň

Jeskyňka je z části zanořená do temných vod Černé tůně a tak trochu vás zve do prehistorických časů. Tajemný otvor ve skále je asi 40 m dlouhý obtokový náhon, který byl vytesaný při úpravách zdejších rybníků v 18. století. Zamřížovaný vchod bedlivě chrání útočiště netopýrů. Do tunelu měla údajně vést i podzemní chodba ze zámku Lemberk, který můžete navštívit. Do jezírka vtéká silný pramen, který léčitelé označují jako mrtvou vodu s negativní energií, která má být protiváhou k léčivé a pozitivní energii, která vyzařuje z léčivé vody z nedaleké Zdislaviny studánky.

Hrad Roimund

Zřícenina leží uprostřed bukového hvozdu. Torzo strážního hradu ze 14. století získalo název od francouzského roi mont na počest Karla IV., který stavbu povolil a v překladu je to Králova hora. Po odhalených kořenech letitých buků vystoupáte k vysoké kamenné zdi. Koncem 15. století byl hrad už rozbořený a v jeho ruinách se usídlily loupeživé bandy. Byl vyhlášen jako kulturní památka.

Na Čihadle

Na tomto vrchovišti s krásnými jezírky kdysi stávalo dřevěné čihadlo, kde jizerskohorští čihaři očekávali přílet zpěvného ptactva. Podivuhodný název vrchovištního rašeliniště je odvozen od této dřevěné boudy. Území je známé rašelinnými jezírky a tůněmi. Jde o přírodní rezervaci. Vede tudy i dřevěný povalový chodník, na jehož konci vás čeká vyhlídková věž s krásným výhledem do okolí.

Jítravský Dvorec 

Po krásném výletu se můžete občerstvit i ubytovat v Jítravě. Můžete se zde najíst i napít a umocnit zážitky třeba ve zdejším jezdeckém areálu s možností jízdy na koních. V Jítravském Dvorci najdete jedinečný koncept s propojením ubytovacích služeb, sportovního vyžití, vynikajícího jídla z místní farmy a jezdectví, který nikde u nás nenajdete. Můžete zde odpočívat a kochat se krásami okolní přírody.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *