Jak uspořádat teambuilding pro zaměstnance?

Teambuildingy určitě nepodceňujte. V pracovním životě zaměstnanců hrají důležitou roli. Dobře naplánovaný teambuilding je skvělou cestou k rozvoji týmové spolupráce, což se projeví i na pracovních výkonech. Jak jej správně zorganizovat? 

Teambuilding je anglické slovo, které v překladu znamená budování týmu. Zaměstnanci se díky společným aktivitám a řešeným úkolům naučí efektivně spolupracovat a tým se stmelí. Po absolvování kurzu si v týmu najde každý své důležité místo v kolektivu. Pokud nechcete celý víkend koukat do otrávených tváří zaměstnanců a kolegů, kteří by se raději viděli úplně na jiném místě, neměli byste při jeho přípravě nic z uvedených věcí podcenit.

Určete si hlavní cíl akce

Nejprve si ujasněte, zda jsou ve vašem týmu nějaké potíže, které je třeba řešit. Společné aktivity naplánujte tak, aby se vždy jednotlivá oddělení ve vaší firmě promíchala, což je důležité pro fungování a komunikaci v každé firmě. Společné aktivity jednotlivé týmy propojí díky prožívání totožných emocí ve stejném okamžiku. Teambuilding začlení do týmu i nové zaměstnance. Nováčci lépe zapadnou a služebně starší zaměstnanci je v neformálním prostředí lépe přijmou mezi sebe.

Vyberte vhodné místo

Nepořádejte teambuilding ve městě, kde se firma nebo provozovna nachází, ani na pracovišti. Vyvezte své kolegy a zaměstnance mimo jejich běžné pracovní prostředí. Pokud má vaše firma více poboček, najděte místo na půl cesty. Hledejte zážitkové resorty, horské chaty nebo farmy v přírodě. Jítravská dvorec je k tomu jako stvořený. 

Pozor na výběr fyzických aktivit

Přizpůsobte fyzické aktivity všem zaměstnancům. Mělo by jít o aktivity, které budou bavit všechny, aby se tým stmelil. I když se najde někdo, koho nebaví žádná aktivita, nevěšte hlavu. Někteří lidé nemají rádi skupinové akce, neradi soutěží a tyto aktivity je mohou stresovat. Zkuste proto zvolit směsici zajímavých aktivit, ve kterých si to své najde každý. Každý člen týmu je dobrý v něčem jiném, proto udělejte aktivity dostatečně pestré, aby mohli jedinci vyniknout. 

Dělejte výstupy

Pořizujte během akce fotografie nebo krátká videa. Zaznamenejte teambuilding z různých úhlů pohledu. Fotografie nasdílejte na web a sociální sítě. Můžete si akci připomenout na dalších společných setkáních. Na další firemní schůzce se zeptejte, jak se členům týmu akce líbila. 

Netvořte jen teamspirit 

Akce zaměřená na prezentaci nových cílů a aktivit společnosti, seznámení s novou strategií nebo ukázkou nových technologií s týmovým programem je spíše forma teamspiritu, který neumožňuje jít dostatečně do hloubky. Týmová aktivita je pak jen doplňkem programu. Zkuste zvolit třeba outdoorové strategické hry, kde se může zapojit opravdu každý. Neseďte na prezentaci bez možnosti uvolnit se. 

Proč se obrátit na profesionály

Pokud nemáte na organizaci firemních akcí čas ani nápady, oslovte raději teambuildingovou agenturu. Nebudete muset řešit technické zajištění, týmové aktivity, strategické hry ani lektory. Celou akci dostanete kompletně zajištěnou od úvodního ice breaku až po zpětnou vazbu při odjezdu. Pokud hledáte vhodnou lokalitu, Jítravský dvorec je půl hodiny jízdy z Prahy, na klidném místě uprostřed krásné přírody. Na teambiuldingy jsme tu připraveni a pomůžeme vám je uspořádat. Vaše představy proměníme v realitu díky jízdárně s možností projížďky na koních i kočárem, wellness a SPA, tenisovým kurtům, půjčovně kol a koloběžek, X-box herně, vzduchoplavbě, heliportu i parkovišti. Pokoje, strava, víno i pivo, vše je k dispozici. 

Učení díky zážitkům

Teambuilding je založen především na formě vzdělávání zážitkovou metodou. Skupina zaměstnanců a kolegů absolvuje pod vedením vyškoleného instruktora během akce společný program, po kterém si vybudují vzájemnou důvěru a mnohem lépe spolu komunikují. Díky tomu se zvýší jejich pracovní výkonnost, ale i spokojenost v práci. Akce mohou mít různou podobu a délku. Může se jednat o jedno odpoledne, víkend nebo několikadenní soustředění. Mohou být zaměřeny na kreativitu, komunikaci a spolupráci. Mohou se pořádat i několikrát do roka.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *