Ještěd, dominanta severních Čech

Každý návštěvník našeho kraje si je vědom toho, že se zde tyčí masiv zvaný Ještěd a že je obklopen stejnojmenným přírodním parkem. Málokdo ale tuší, jak si svou návštěvu oblasti užít. Přinášíme vám tipy na výlet, kterými si můžete zpestřit návštěvu v našem resortu.

Hora Ještěd má pro naši zemi význam nejen geologický a přírodovědný, ale také kulturní a politický. Tvořila mizanscénu několika českých filmů, kde figuroval zejména známý tamní televizní vysílač, jehož interiér dodnes slouží různým účelům. 

Ještěd jako symbol svobody

Není také tajemstvím, že právě z Ještědu československé obyvatelstvo přijímalo vlny televizního Svobodného studia Sever. Ještě před výstavbou vysílače na tomto místě stál několik set let velký kříž. Přestože neustál různé přírodní i lidské vlivy, vždy byl po nějaké době obnoven. V blízkosti tohoto místa vznikla v 19. století tzv. Rohanská chata, nocležiště pro poutníky, kteří se na Ještěd vydali pěšky. 

Postupně budovaný hotel s vyhlídkovou věží sloužil léta až do velkého požáru v roce 1963, kdy velká část komplexu zanikla. Poté vznikla dnes tolik známá stavba vysílače, otevřená v roce 1973 a dodnes je monumentem Ještědu. Dřevěný kříž byl obnoven naposledy v roce 1990.

Za zimním i letním sportem

Zdá se, že od té doby uběhla spousta let a Ještěd je přitom stále oblíbeným cílem turistů. Proč? Nabízí totiž širokou nabídku sportovního a kulturního vyžití. V zimě se stává oblíbeným cílem českých lyžařů. Lyžařské trati Ještědu měří celkem něco přes devět kilometrů a sjezdovky jsou v případě nedostatečné přirozené sněhové pokrývky stále v provozu díky systému umělého zasněžování. Hora je se svým úpatím spojená nejen množstvím sjezdovek a stezek, ale také mnoha druhy lanovek a lyžařských vleků. Pokud plánujete zážitkový výlet s výhledem nejen na vrcholky hor, ale jejich rozlehlé okolí, blízko výjezdní stanice lanovky se nachází autobusová zastávka “Horní Hanychov, u lanovky”, odkud se dostanete k lanovce pěšky za 10 minut. Při cestě z Liberce pro vás ale bude jistě pohodlná i cesta tramvají do konečné stanice “Dolní Hanychov”. 

Pokud nemáte chuť na turistiku nebo lyžování, zaujme vás jistě možnost projet si okolí Ještědu na koloběžce. Půjčovna KOLOBĚŽKY Ještěd má pro hosty Jitravského Dvorce připravenou speciální nabídku i trasu. Zážitek z jízdy na koloběžce si můžete zpříjemnit návštěvou indiánské střelnice, jež má půjčovna k dispozici. Jízda na koloběžce je vhodná pro mladé i věkem pokročilé, ať už jste aktivnější jedinec, nebo se raději při pomalé vyjíždce kocháte přírodou. Našim hostům nabízíme dopravu k výjezdnímu místu. V případě zájmu a dalších dotazů se zeptejte na naší recepci na podrobnosti.

Park Ještěd jako přírodní památka

Označení “přírodní park” na Ještědu chrání jeho specifický a vzácný ekosystém. Zajímavé je také jeho geologické bohatství. Pro tuto oblast je specifický křemenec a křemencové pukliny, ve kterých vznikaly křišťály. Z důvodu přítomnosti tohoto nerostného bohatství se kraj v minulosti hemžil hledači drahokamů a v oblasti se nachází mnoho štol a jiných otevřených nalezišť. Z vrcholu Ještědu a jeho rozhledny dohlédnete na blízké sousedství oblasti, kterým jsou Krkonoše a Jizerské hory. Vyhlídka po okolí je tedy nezapomenutelným zážitkem, jenž vám doporučujeme podstoupit.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *