Kam na dovolenou v ČR

Přinášíme vám tipy na dovolenou a výlety po České republice. Můžete se vydat do Severních Čech, Českého Švýcarska i Lužických hor, třeba do okolí Jítravského Dvorce a Jítravy. Kam tedy vyrazit?  

Jítravský Dvorec

V malebné vísce s názvem Jítrava v kouzelné přírodě Lužických hor naleznete hotelový areál s apartmány a se zážitkovou Restaurací. Jítravský Dvorec je bezbariérový hotelový komplex spojující výborné jídlo z lokálních surovin, příjemné ubytování v hotelových apartmánech nebo v penzionu, jezdecký areál, zážitkovou Restauraci i stylovou pivnici s velkým výběrem lokálních piv. Pro odpočinek pro vás máme připravené wellness s vířivkou, parní lázeň, saunu, skandinávskou káď a masáže, díky kterým můžete zapomenout na starosti všedních dní a dopřát si u nás skvělý relax. Můžete i přiletět a využít heliport.  Rádi vám vypůjčíme kola a poradíme, co v okolí navštívit. V okolí jsou turistické stezky a cyklostezky, přírodní atrakce, lázně i golfová hřiště. 

Ve čtyřhvězdičkovém hotelu s apartmány se lze ubytovat v krásných pokojích v srdci Lužických hor s výhledem na okolí. Apartmány jsou rozdělené dle velikosti a počtu lůžek. Dále u nás naleznete několik apartmánů, které jsou tematicky naladěné, naleznete u nás Královské i Romantické apartmá a další útulně zařízené apartmány. Zážitková Restaurace, která se nachází v budově hotelu, nabízí pod taktovkou šéfkuchaře Jirky Papírníka spoustu lahodných chutí. Vaříme z vlastního jehněčího a hovězího biochovu, převážně lokálních surovin a dbáme na precizní zpracování i kreativní úpravu pokrmů. Menu je sestaveno dle sezónních surovin. Navštívit můžete i naši Pivnici, kde nabízíme velký výběr lokálních piv na čepu. V Pivnici se můžete také výborně najíst, zaměřujeme na českou klasiku v zajímavém podání. 

V Jítravě si pěstujeme vlastní bylinky a sezónní zeleninu, na farmě bouráme maso, které zraje ve visu, vyrábíme paštiky, úžasný vývar, bylinkové sirupy či marmelády. Můžete si v klidu posedět ve venkovním altánu, nebo si dát romantickou večeři na terase při západu slunce. Navštívit můžete i náš vinný sklep.

Zámek Lemberk

Zámek Lemberk je hotovou perlou raně barokní architektury. Původně gotický hrad byl vystavěn Havlem z Lemberka, manželem sv. Zdislavy, ve 40. letech 13. století. V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek a v letech 1660 až 1680 dostal současnou raně barokní podobu. Od roku 1726 byl zámek v držení Gallasů a do roku 1945 byl majetkem Clam-Gallasů. Čeká vás jedinečná barokní štuková výzdoba, původní Zdislavina světnička, krásný rytířský sál, bajkový sál z roku 1610 s kazetovým stropem, černá kuchyně i clam-gallasovský apartmán z 19. století. Zámek Lemberk je zhruba 10 minut autem od Jítravského Dvorce.

Skalní města a opevněný hrad Oybin

Na německé straně Lužických hor leží skalní hrad Oybin. Monumentální komplex se vypíná více než 100 metrů nad údolím s lázeňským letoviskem Kurort Oybin. Seskupení ruin gotického hradu a kláštera bylo vybudováno Karlem IV. na vrcholu stejnojmenné pískovcové hory. Hrad vznikl ve 13. století jako strážní stanoviště u stezky spojující Čechy s Lužicí. V roce 1369 zde založil Karel IV. klášter Celestýnů podléhající řádovému klášteru v italské Sulmoně. V roce 1577 vše vyhořelo úderem blesku. Jedná se o úchvatný komplex, který doporučujeme navštívit, autem sem dojedete z Jítravského Dvorce zhruba za 25 minut.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *