Luž – Nejvyšší vrchol Lužických hor

Nejvyšší vrcholek Lužických hor, hora Luž, leží na česko-německé hranici. Tento krátký název nebyl prvním pojmenováním hory. Nejstarší dochovaný název, Spitzburg, pochází z 16. století. Jak z toho vyplývá, hora měla v minulosti velký význam pro české i německé obyvatelstvo.

Luž jako znamení

Pro obyvatele německé obce Waltersdorfu měla hora Luž zvláštní význam. Říkali jí Mittagsberg, protože během poledne viděli slunce přesně nad špičkou Luže. Přes toto místo vedla hranice mezi Čechami a Lužicí, což ze 17. století dokládají hraniční kameny. Počátkem devatenáctého století zde pro účely občerstvení pocestných začal sloužit hostinec a další přilehlé stavby. 

Samotná budova hostince byla dělená hraniční čárou. Zařízení fungovalo do konce druhé světové války, kdy byl podnik vypálen. Na vrchol hory vede z české strany cesta, původně budovaná pro Ferdinand V. a jeho četné výletnicke zájmy.

Luž jako přírodní rezervace

Od roku 2011 je Luž přírodní rezervací, německá část hory je chráněná od roku 1967. Co se týče chráněných objektů na české straně, výzkum z roku 1998 potvrdil výskyt vzácných rostlin, jako je náprstník červený, kokořík přeslenitý, oměj šalamounek aj. Největší vzácnost této rezervace jsou ale lesní porosty a bučiny.

Zdejší fauna má také svá bohatství: žije zde horský kamzík, plch zahradní, ale také další vzácné druhy žab, ještěrek, plazů i ptáků. Entomologický výzkum koncem milénia přivedl vědce ke znalosti stovek vzácných druhů hmyzu.

Výhled z Luže je velkolepý, ze strany Ještědu bohužel krytý vzrostlým stromovím. Po výstupu na vrchol se před vámi rozkládají celé Lužické hory. V dálce spatříte Bezděz a jeho přilehlé hory. Dále také Vrátenskou horu, Říp; z jihozápadu České středohoří, na západě krušnohorský hřeben a na severozápadě šluknovské Vlčí hory, Tanečnice a Hrazené, za nimiž se tyčí německé hory Unger a Winterberg. Tento výhled je nejčastějším cílem výletníků v oblasti Lužických hor.

Jak se dostat na Luž?

Na Luž se lze dostat několika různými způsoby. Nejjednodušší cesta je samozřejmě autem. Taková trasa je nejrychlejší a zároveň nejkratší, byť vás mapa zavede částečně za německé hranice. Zejména záleží na tom, jak náročný výlet očekáváte. 

Autem se lze dostat až do Waltersdorfu, odkud vede dobře sjízdná cesta přímo na vrchol Luže. Tato cesta z Jítravského Dvorce vám bude trvat něco okolo půlhodiny. Je možné dojet do Horní nebo Dolní Světlé a vydat se na vrcholek pěšky. Cesta hromadnou dopravou je už o něco náročnější. Tato trasa je jen o několik málo kilometrů delší než rychlejší cesta přes Německo a končí opět v Dolní Světlé. Cílová stanice se jmenuje “Mařenice, Dolní Světlá” a dostanete se do ní za necelé tři hodiny s přestupem ve Cvikově a Krompachu.

Ze stanice autobusu se lze dostat dvěma zajímavými trasami. Ta první činí tři a půl kilometru a lze ji volnějším tempem zdolat za necelé dvě hodiny. Vydejte se na západ, směrem na Horní Světlou. Uprostřed výstupu na vrchol hory najdete Chatu Luž, kde je možné si odpočinout a občerstvit se. Druhá trasa vede přímo od zastávky v Dolní Světlé na sever a po jejím výstupu stanete na hranicích s Německem, ale také v lyžařském středisku s plným servisem, včetně lanovek a restaurací. Nicméně během výstupu budete muset spoléhat na vlastní občerstvovací vybavení. Není na škodu obě trasy spojit a využít výhod obou dvou.

Máte zájem o další tipy na výlet v okolí Jítravského Dvorce? Chcete doporučit další trasy nebo způsoby dopravy na horu Luž? Oslovte naši recepci, ochotně vám pomůžeme najít to nejlepší řešení pro vaše zážitky.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *