Nejkrásnější památky Lužických hor

Náš hotel patří k oblasti Lužických hor, což je celek, který je zajímavý geologicky, historicky i přírodopisně. Proto zde najdete mnoho památek, jež prostě musíte navštívit. Pojďme se podívat, které to jsou a proč stojí za to je vidět.

Za zrodem lesního skla

Lužické hory jsou protkány žílami drahokamů a jejich výskyt určil nejen ráz krajiny, ale i průmysl a obchod vyvíjející se v oblasti po staletí. Za zmínku stojí zdejší výskyt křemene a křišťálu, načež obojí podpořilo místní sklářský průmysl. Právě zde se nachází nejstarší dochovaná sklárna mezi Novou Hutí a Horní Světlou, jejíž stopy vedou až do 13. století. Vyrábělo se zde tzv. “lesní sklo” charakteristické svou zelenou barvou. Výroba tohoto skla byla náročná svou výrobou potaše, k níž je nutné velké množství dřeva, proto je výroba lesního skla dlouhodobě neudržitelná. Proto se ze středověku většina skláren nedochovala.

Až do období husitských válek se sklářský průmysl rozvíjel po celé oblasti. Dále zde fungoval poměrně rozvinutý hutní průmysl a hornictví. Průběžně tak vznikaly lomy, jejichž využití bylo přerušováno válkami, kterých si naše země v minulém tisíciletí zažila mnoho. Za pozornost stojí štola Jana Evangelisty, dříve sloužící k těžbě stříbra. Dalším pozitivním aspektem geologické pestrosti oblasti jsou skály vhodné pro horolezeckou činnost.

Historií ošlehané skály

Stejně jako historie horolezectví se v devatenáctém století v Lužických horách zrodila i aktivní turistika. Návštěvníci Lužických hor sem přicházejí za nejmonumentálnějšími svědky naší historie: zříceninami starobylých hradů. Patří mezi ně například Tolštejn, gotický hrad obepínající dva znělcové sopouchy na jihu Šluknovského výběžku. Tři kilometry jižně od obce Cvikov se nachází zřícenina hradu Milštejn, který své jméno získal podle pískovců, jež se v okolí těžily pro výrobu mlýnských kamenů. Těžba byla však zároveň důvodem zkázy hradu Milštejn. Tři kilometry od České Kamenice leží pozůstatky hradu Fredevald, který (podobně jako předchozí zmíněné památky) vybudoval rod Berků z Dubé. Fredevald je součástí přírodní památky Pustý zámek, chráněné pro svou jedinečnou chráněnou skalní stěnu.

Mezinárodní naučná stezka

Pro mnohost zdejších památek byly některé spojeny Mezinárodní naučnou stezkou Lužické hory. Projít si celou stezkou na jeden zátah by bylo velmi náročným úkolem, a proto je tato rozdělena do tří kratších tras. Jedná se o stezku česko-německou, z naší strany se o ni zasloužilo Občanské sdružení přátel Lužických hor a CHKO Lužické hory. V blízkosti Jítravy začíná první okruh, jehož konečná délka je 14 km s jedenácti zastaveními. Prvním zastavením za úvodní tabulí je přírodní památka Bílé kameny (jinak také Sloní kameny). Jedná se o několik 20 m vysokých pískovcových útvarů, které svou barvou i okrouhlým tvarem připomínají odpočívající slony. Turistický ruch Sloní kameny bohužel poznamenal, neboť vedl k tesání schůdků, znečištění oblasti odpadky, poškozování skal nápisy a rozdělávání ohňů. 

Za Sloními kameny následuje několik skal hojně navštěvovaných horolezci. Za zmínku stojí Popova skála tyčící se na vrcholku stejnojmenné hory necelý kilometr vzdušnou čarou od německých hranic připomíná z dálky hradní zříceninu. Nabízí nezapomenutelný výhled po okolí; samotný masiv ukrývá několik malých jeskyněk a skalní bránu. Další zastavení stezky upozorňují na zdejší květenu, skalní biotypy a divokou faunu.

Pamětihodnosti v těsné blízkosti Jítravy

Pokud neholdujete výšlapům a túrám, můžete navštívit obdobné památky blíže obci Jítrava. V Jítravském sedle najdete skalní věž Havran bohatou svými skalními mísami s odtokovými žlábky. Sem se nejpohodlněji dostanete autobusem, pokud vystoupíte na zastávce Rynoltice, Jítrava, hl.sil. Další významnou horou v okolí je Velký Vápenný, objekt obklopený přírodní rezervací vybudovanou pro ochranu místních bučin, netopýřích zimovišť, lomu a vápencové čočky dosahující až do období devonu. 

V případě zájmu o další doporučení na výlety po okolí nebo o radu s dopravou k těmto místům se můžete obrátit na recepci, kde vám nabídneme další alternativy a případně zajistíme odvoz nebo další služby spojené s návštěvou zajímavých lokalit Jítravy.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *