Oybin

Romantická zřícenina hradu Oybin stojí na vrcholu pískovcové Stolové hory. Patří k největším turistickým zajímavostem Žitavského pohoří. Jaký je jeho původ a co zde uvidíte? 

Hrad byl postaven v místech, kde vedla v dávných dobách významná obchodní stezka z Čech do Lužice. Byl osídlen dokonce už v době bronzové a železné. Dochované pozůstatky ale pocházejí ze 13. století. Johann von Guben, žitavský městský písař z poloviny 14. století, uvedl jako prvního stavitele Qualo von Leipa. Na počátku 14. století hrad rozšířil Jindřich z Lipé, který ho dostal od Jindřicha VII. za zásluhy při volbě Jana Lucemburského za českého krále. 

Další historie hradu

Po politických sporech hrad připadl opět České koruně a vlastnil ho Janův syn Karel IV., který rozšířil opevnění hradu, roku 1364 přistavěl Císařský dům a v letech 1366 až 1384 gotický klášterní kostel s charakteristickými znaky pražské chrámové stavební školy Petra Parléře. Dalších 200 let patřil hrad i klášter k sobě a ubránil se i husitům v roce 1429. Na konci 15. století byl renovován a na počátku 16. století byla vytesána chodba na jižní straně klášterního kostela.

Jak vzniklo muzeum

Klášterní život mnichů byl v 16. století ukončen a hrad sloužil obranně technickým účelům. Roku 1574 získala hrad s klášterem a pozemky Žitava. V roce 1577 po zásahu blesku celý komplex shořel do základů. Ke zkáze přispělo v roce 1681 i zřícení skály a utrpěl i při těžbě kamene ve spodní části hradu. V období romantismu byly odhaleny trosky Oybinu díky malířům jmény C. D. Friedrich a C. G. Carus, kteří svými díly vzbudili zájem veřejnosti. Oybinu se ujali historici a vytvořili zde muzeum. Pak došlo k dalšímu hroucení zdí a v roce 1990 hrozilo uzavření hradu. V posledních letech probíhají práce na zachování hradu i kláštera. 

Co zde můžete vidět

Hradu dominuje torzo klášterní katedrály s typickými štíhlými okny. Kostel, vybudovaný za vlády Karla IV. si stále uchovává fascinující atmosféru. V letní sezóně se zde velmi často konají koncerty vážné hudby. Klenutá chodba s vyhlídkovými okny, kde je umístěna Křížová cesta, vede do prostoru hradního hřbitova s renesančními náhrobky využívaného i v současnosti. V pískovci je vytesané schodiště a vede na hlásku, nejvyšší místo hradu, ze kterého je okouzlující výhled na vrch Töpfer, Hvozd s kamennou rozhlednou, Žitavu i městečko Oybin v údolí. V nejsevernější části zříceniny je navíc k dispozici stylová restaurace s občerstvením.

Kam z hradu 

Vesnice Oybin je lázeňská a výletní obec na jihovýchodě Saska, poblíž hranic s Českou republikou. Dominuje jí právě tato mohutná pískovcová stolová hora s ruinami stejnojmenného hradu a kláštera. S klášterem je spojena zajímavá pověst, podle které zde Karel IV. nechal vystavět klášter až po té, co v hradních chodbách potkal ducha. Doufal, že přítomnost zdejších mnichů duchy z hradu vypudí.

Tip na výlet

Okolí Oybinu je doslova jako stvořené pro výlety. Pokud se vydáte jakýmkoliv směrem, narazíte na některou z krásných vyhlídek. Ty, které vám nabídnou pohledy na Lužické hory, hledejte na žlutě značené cestě směrem Rosenstein, která vás zavede až po vrch Töpler. K Oybinu se můžete vrátit po červené trase. Cesta měří 5 kilometrů a má příjemný lesní povrch.

Hrad Tolštejn 

V obci Jiřetín pod Jedlovou stojí Hrad Tolštejn. Tato romantická středověká zřícenina hradu kdysi bývala sídlem místních loupeživých rytířů. Vystoupáte až na vrcholky původního opevnění a rozhlédnete se po nádherném okolí Lužických hor. Hrad Tolštejn nebo také Kavčí skála leží na dohled, asi 2 kilometry od městečka Jiřetín pod Jedlovou ve vzdálenosti 7 kilometrů od Varnsdorfu. 

Panská skála 

Panská skála leží v obci Prácheň. Čedičová skála je známá z pohádky Pyšná princezna. Panská skála je významnou chráněnou lokalitou a národní přírodní památkou. Půvabná skála je několik metrů od silnice u obce Prácheň, kousek od Kamenického Šenova. Vulkanický čedičový útvar je od roku 1895 nejstarší geologickou rezervací u nás.

Rozhledna Jedlová 

Kamenná rozhledna Jedlová je doplněna výtečnou restaurací. Je postavena na znělcovém vrchu a tvoří nádhernou dominantu obce Jiřetín pod Jedlovou. Hora sahá do výšky 774 m n. m. Rekreační oblast s rozhlednou, turistickou chatou a areálem zimních sportů můžete navštívit celoročně. Je zde ohromující výhled na Lužické hory, Sasko a České Švýcarsko. Název pochází od původních jedlových porostů. 

Něco z historie

Rozhledna je 23 metrů vysoká a začala se stavět v roce 1890. Na konci 2. světové války chátrala. Po rekonstrukci v roce 1992 byla znovu zpřístupněna. Na vrcholku hory je pomník básníka Friedricha Schillera s balvany z nerostů charakteristických pro 19 okolních měst a obcí, které na stavbě pomníku podílely v roce 1905. Dříve byla na vrcholu rozsvícená lucerna kvůli orientaci. Na vrchol Jedlové vás zavede zelená a červená turistická značka z Jiřetína pod Jedlovou. Závěr výstupu na vrchol je velmi strmý. Vstupné na rozhlednu je 20 korun a děti do 6 let mají vstup zdarma. 

Z Jítravského dvorce je to na hrad Oybin autem 17 km a dojedete sem za 20 minut. 

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *