Pěší výlet 2 – s kočárkem

Vydejte se na Zříceninu hradu Tolštejn a užijte si nádherný kruhový výhled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. Zvládnete to i s kočárkem a malými dětmi. 

Užitečné informace:

 • Startovací bod: Jítravský dvorec
 • Cíl cesty: Zřícenina hradu Tolštejn 
 • Lokalita: Lužické hory
 • Trasa výletu: Start z železniční stanice Jedlová nebo od parkoviště 
 • Celková délka trasy: 
  • 4 km od železniční stanice Jedlová 
  • 600 m od parkoviště pod Tolštejnem
 • Terén: Mírně až středně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: Sportovní kočárky
 • Dále vhodné pro: odrážedla a odstrkovadla

Popis trasy 

Z Jítravy pojedete přes obce Rynoltice, Jablonné v Podještědí a Cvikov do Jiřetína pod Jedlovou. Autem se dá pohodlně dojet až na parkoviště nacházející se pouhých 300 metrů pod krásnou zříceninou hradu Tolštejn. Na parkoviště se dostanete po asfaltové silničce, která vede z Jiřetína pod Jedlovou. Pokud se budete chtít trochu více projít, můžete si svůj výlet zpestřit jízdou vlakem. Pak můžete vyrazit z vlakové stanice Jedlová po cyklotrase číslo 3015. K hradní zřícenině je to od nádraží 2,5 kilometru. Půjdete po zpevněné lesní cestě a zčásti také po asfaltce. Na výlet se v pohodě můžeme vydat se sportovním kočárkem, s odrážedly a odstrkovadly.

Jedinečný výhled

Už z příjemné terasy zdejší hradní restaurace se vám budou rýsovat první výhledy na severní část Lužických hor. Ještě mnohem krásnější je však obdivuhodný kruhový výhled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko, které vám poskytne jedinečná vyhlídka z nejvyššího skalnatého bodu zříceniny Tolštejn, která je v současné době zpoplatněna. Vystoupáte sem po železném schodišti opatřeném pro bezpečnost zábradlím. Vstupenky za 20 korun jsou k zakoupení v hradní restauraci a průchod ke zřícenině vede přes turniket. Zřícenina je přístupná po celý rok.

Historie hradu Tolštejn

První písemné zmínky o středověkém hradu Tolštejn pocházejí už z roku 1337. Prvními doloženými majiteli jsou Vartenberkové a v roce 1402 pak tolštejnské panství získali páni z Dubé. Pak hrad převzali Šlejnicové ze Saska. Po roce 1587 se na hradě vystřídalo více majitelů. Během třicetileté války byl pak hrad Tolštejn vypálen švédskými vojsky a bohužel už nebyl nikdy obnoven. Od roku 1865 zde rod Münzbergů provozoval po své tři generace zdejší hradní restauraci. V roce 1996 se začalo se záchrannými pracemi hradní zříceniny.

Kam se dostanete s kočárkem

S kočárkem se můžeme dostat až na terasu hradní restaurace. Překážkou pro vás může být jen pár schodů, kam není problém kočárek vynést. Výstup na zpoplatněnou vyhlídku s kočárkem už možný dle předpokladu není. Stojí však rozhodně za to se na ní vystřídat a užít si zdejší nezapomenutelný výhled. Zřícenina hradu Tolštejn vám nabízí ohromující kruhový výhled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. 

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *