Pěší výlet s dětmi

Přinášíme vám typ na pěší výlet s dětmi. Tento okruh nabízí atraktivní místa české části Lužických hor, kde jsou unikátní skalní vyhlídky a útvary. Z Jítravy je to autem 10 km, ale můžete jet i autobusem. 

Trasa okruhu: z Dolního Sedla přes Kohoutí vrch, Popovu skálu a Krásný důl

Celková délka trasy: 7 km

Terén: kopcovitý

Typ terénu: není vhodný pro kočárky a odrážedla 

Vyhlídkový okruh přes Kohoutí vrch a Popovu skálu

Výchozím bodem pěšího výletu je parkoviště u dětského a sportovního hřiště ve vesničce Dolní Sedlo na rozcestí se stejným názvem. Tato obec leží v jižní části města Hrádek nad Nisou. Hned na začátku se napojíte na zelenou turistickou značku, pozvolna budete stoupat západním okrajem obce a pak se vydáte lesem. Ujdete asi 700 metrů a značka bude odbočovat doleva. Vy se ale vydáte po rovinaté neznačené cestě. Čeká vás klidná procházka, která končí odbočením vlevo, kde se napojíte na modrou turistickou značku. Pak budete stoupat vzhůru po severním úbočí vrchu Sedlecký Špičák. Za necelý kilometr dosáhnete vrcholu Kohoutího vrchu, který leží ve výšce 535 m n. m. Čeká vás krásný výhled na město Hrádek nad Nisou, Žitavu a malebné Žitavské hory.     

Cesta na Popovu skálu

Pak budete pokračovat po modré značce na vrchol Sedleckého Špičáku, který leží ve výšce 544 m n. m. Výhled je trochu omezen vzrostlými stromy. Pak sejdete na rozcestí Popova skála – sedlo. Tady je odbočka na Popovu skálu. Budete stoupat asi 500 metrů k pískovcovým skalám. Po železných schodech se dostanete až na vyhlídku na Popově skále ve výšce 565 m n. m. Z ní je nádherný kruhový rozhled na Českou republiku, Polsko i Německo. Uvidíte krásné kopce Lužických hor, Ralskou pahorkatinu, Ještědský hřbet i údolí Nisy s městem Hrádek nad Nisou. Za dobré viditelnosti uvidíte i České středohoří, Jizerské hory a Krkonoše. V Polsku je vidět elektrárna Turów a okolní povrchové doly. Pod vrcholem Popovy skály se rozkládají skalní mísy, prohlubně, skalní brána a malé jeskyně.

Vraní skály

Blízko Popovy skály se nachází skalní útvar, kterému se říká Vraní nebo Krkavčí skály. Pískovcové útvary jsou zpevněné čedičem a oblíbené horolezci. Trasy výstupů na vrcholky Vraních skal mají několik stupňů obtížnosti. Nejmohutnější skálou je Fellerova věž. Většina vrcholů je přístupná jen s horolezeckým vybavením. Vystoupit se dá pod vrcholy Šachtových věží, odkud je krásný výhled do okolí přes Krásný důl na zalesněné vrchy, Hrádek nad Nisou a německou Žitavu.

Návrat do Dolního sedla 

Po návratu do sedla pod Popovou skálou pokračujte příjemnou procházkou po modré a zelené turistické značce. Po necelém kilometru se modrá značka odpojí a půjdete po zelené značce. Asi po kilometru dorazíte na rozcestí Krásný důl. Odtud budete pokračovat po červené značce, až dorazíte na rozcestí Pod Vraními skalami. Odtud se vydáte po modré značce do Dolního Sedla a po okrajové části až zpět na parkoviště. Nedaleko od Dolního Sedla stojí u silnice zajímavá kamenná stavba bývalé kovárny s břidlicovou střechou.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *