Sloní kameny

Bílé kameny, nazývané často Zkamenělí sloni, leží v chráněné krajinné oblasti Lužické hory, nedaleko obce Jítrava, v chráněné krajinné oblasti. Přírodní památka Bílé kameny představuje osamocenou skupinku nádherných pískovcových skal, které svou bílou barvou a zaoblenými tvary připomínají hřbety odpočívajících slonů. 

Můžete se setkat s názvy Sloní kameny, Sloní skály nebo Zkamenělí sloni. Skály dosahují výšky až 20 m a ve stěnách vznikly vlivem vyvětrání méně odolných vrstev pískovců i oválné dutiny, menší jeskyně či skalní tunely. Kolem skal také prochází naučná stezka Lužické a Žitavské hory. Zdálky Bílé kameny opravdu připomínají světlé a oblé hřbety slonů. S trochou fantazie rozeznáte i sloní uši. Toto zajímavé místo u Jítravy rozhodně stojí za návštěvu. Můžete podniknout i výlet na nedalekou Popovu skálu.

Něco o Sloních kamenech

Toto místo bylo vyhlášeno památkou 4. července 1955. Rozloha území činí 0,58 ha a kameny leží v nadmořské výšce 400 m n. m. Přístup na Bílé kameny je celoročně volně přístupný, přímý vstup na skály je však zakázán. Nejbližší autobusová zastávka je v Rynolticích-Jítravě, asi 0,9 km po zelené turistické stezce. Nejbližší vlaková zastávka je v Rynolticích, asi 3,8 km po zelené turistické stezce. Zaparkujete volně v blízké obci Jítrava. Informační centrum najdete v Jablonné v Podještědí a informace poskytne i Správa CHKO Lužické hory. 

Vznik Bílých kamenů

Bílé kameny vznikly v období druhohor, před 100 miliony lety, kdy byla tato oblast dnem křídového moře. Usadily se zde vrstvy křemitých pískovců, které vystoupily po ústupu moře a erozní činností byly postupně odnášeny. Zachovala se skupina skalek v dnešní podobě. Svrchní část skal tvoří pískovce s vyšším obsahem minerálu kaolinitu, který jim dává bílé zabarvení.

Co je noise gate

Ve skalních stěnách Bílých kamenů lze údajně objevit zajímavý jev označovaný jako noise gate, v překladu šumová brána. Jakmile promluvíte do skalní stěny, ten, co stojí za vámi, neuslyší ani slovo. Stěna zvuk zcela pohltí. Ve skále kousek od turistického naučného panelu je také zajímavý skalní tunel, který působí naopak jako zesilovač zvuku. Pokud se postavíte na jednu stranu tunelu a posluchač na druhou, zvuk dojde k posluchači několikanásobně zesílený.

Občerstvení a ubytování v Jítravě

Po krásném výletu se můžete občerstvit i ubytovat v Jítravě, Sloní kameny leží jen kousíček od ní. Jde tak o ideální spojení s jídlem, občerstvením a pitím s umocněním zážitku. Můžete se zde i ubytovat. Jítravský Dvorec můžete využít i pro návštěvu jezdeckého areálu s možností jízdy na koních. V Jítravském Dvorci najdete jedinečný koncept propojení ubytovacích služeb, sportovního vyžití, naprosto skvělého jídla z místní farmy a jezdectví, který nemá v České republice obdoby. Můžete zde odpočívat a poznávat krásy okolní přírody.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *