Státní zámek Lemberk

Zámek Lemberk je označován jako perla raně barokní architektury. Rozhodně stojí za návštěvu, kterou můžete spojit i s výlety do okolí. Z Jítravského Dvorce se na Zámek Lemberk dostanete během 10 minut autem nebo zhruba za hodinu a půl pěšky.

Původně gotický středověký hrad byl postaven ve 40. letech 13. století Havlem z Lemberka z rodu Markvarticů, který působil na dvoře krále Václava I. a jeho syna Přemysla Otakara II. Jeho manželka Zdislava z Lemberka pocházela z Křižanova na Moravě a v roce 1995 byla prohlášena Svatým otcem Janem Pavlem II. za svatou. V polovině 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. V letech 1660 až 1680 byl upraven do současné raně barokní podoby. Od roku 1726 byl zámek Lemberk v držení Gallasů, později Clam-Gallasů až do roku 1945.

Co vás čeká na Zámku Lemberk

Na Zámku Lemberk je jedinečná barokní štuková výzdoba, ještě původní Zdislavina světnička, krásný rytířský sál, ale i černá kuchyně nebo clam-gallasovský apartmán z 19. století. Nezapomenutelný zážitek nabízí shlédnutí bajkového sálu s kazetovým stropem z roku 1610. Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Odbočuje se k němu přímo z hlavní silnice Liberec – Děčín. Pod zámkem je neplacené parkoviště pro automobily a autobusy, vzdálené 0,5 km od areálu zámku. 

Zajímavosti v nejbližším okolí

V okolí můžete navštívit památnou Lipovou alej, kde je 90 stromů, nebo krásný letohrádek Bredovských. Bredovský zámeček je pobočkou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Je zde stálá výstava o ochraně přírody a krajiny, ekologii, turistice, historii, geologii Lužických hor, hornictví, sklářství, tkalcovství, hospodářství, místní architektuře i významných památkách. V blízkém okolí je Zdislavina Studánka. Tento pramen léčivé vody pod hradem zdobí jedinečný empírový gloriet s osmi nádhernými toskánskými sloupy. Místní obyvatelé věří, že má zdejší voda léčivé účinky. Malebnou krajinou se zdejším rybníkem prochází turistická stezka. Rozhledna Hochwald leží na jednom z nejznámějších kopců Lužických hor na hranicích s Německem se stejným názvem Hochwald neboli Hvozd ve výšce 750 m n. m. Rozhledna je spojena i s restaurací, kde se můžete občerstvit.

Další typy na výlety do okolí

V Jablonném v Podještědí stojí skvostná Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Od Zámku Lemberk sem dojdete asi za 50 minut. Barokní chrám pochází od vídeňského architekta Johanna Lucase Hildebrandta. Je zde pohřbena svatá Zdislava z Lemberka, která je patronkou zdejšího kraje. Jedná se o unikátní památku z období středoevropského baroka. Zajímavostí je, že zde bylo poprvé v Čechách použito tzv. kasulové okno. V Jablonném v Podještědí najdete restauraci, cukrárnu, rychlé občerstvení i obchůdky. Jde o jedno z nejstarších severočeských měst, které pochází ze 13. století. Je to jediné město v Čechách navštívené samotným Napoleonem I.

Jítravský Dvorec

Pokud se budete chtít ubytovat, jsou vám k dispozici naše apartmány nebo penzion v Jítravském Dvorci, který je vzdálený asi 2,5 kilometrů od Rynoltic, přímo v srdci Lužických hor. Čeká vás útulné zázemí s neopakovatelnou atmosférou a komfortně vybavené a velmi romanticky pojmenované apartmány. Pokud nepotřebujete apartmány s kuchyňkou, ani romantické prostředí, můžete využít náš penzion, který se nachází asi 500 metrů od apartmánů.  V budově, kde se nachází apartmány si můžete vychutnat gastronomický zážitek v naší restauraci, která se zaměřuje na kvalitně a moderně zpracované pokrmy s perfektním servisem. V penzionu můžete naopak zavítat do klasické pivnice, kde si můžete pochutnat na české klasice a na výběr máte z 12 piv od lokálních pivovarů. V restauraci i v pivnici podáváme maso pouze z vlastního biochovu, ostatní suroviny pochází z naší produkce, případně od lokálních farmářů.

Relaxaci a vytoužený odpočinek po náročném dni vám poskytne wellness centrum s vířivkou, saunou, odpočívárnou i masážemi, nebo horké zahradní lázně. V obou areálech nechybí ani terasa s příjemným posezením a dětské hřiště. Parkování je možné zdarma přímo u objektů.

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *