Zřícenina hradu Děvín

Děvín je rozsáhlá zřícenina hradu, která leží na stejnojmenném kopci, nedaleko obce Hamr na Jezeře v Libereckém kraji. Zajeďte se podívat na tajuplný hrad. 

V blízkosti Hamru na Jezeře najdete krásnou zříceninu hradu Děvín, který byl založen kolem roku 1250. Tento hrad pravděpodobně založil rod Markvarticů, kterým patřila tehdy přilehlá oblast. Písemné prameny však dokazují, že již za vlády Přemysla Otakara II. byl hrad královským majetkem. Dříve mohutný a nedobytný hrad je dnes porostlý stromy a dochovaly se velké zbytky zdiva, ale i sklepy a hradní studna. Z Jítravského Dvorce se dostanete autem na hrad Děvín za 25 minut a cesta je dlouhá 22 km.  

Jak to bylo s hradem

Konečná podoba hradu byla dovršena ve 14. století, kdy hrad Děvín vlastnil významný rod Vartenberků. Ti měli v držení velkou část zdejšího kraje, vlastnili Ralsko, Stráž, Zákupy, Mimoň nebo Tolštejn. Děvín se stal jedním ze správních center a současně sídelním hradem. Pevnost hradeb se osvědčila zejména během husitských válek a následného mocenského boje. Dalšími majiteli byli Biberštejnové, Jan Mylner z Mylhauz a na krátkou dobu také Albrecht z Valdštejna a Jan Putz z Adlerthurnu, který pak přenesl centrum a správu panství na Mimoň. Hrad pak začal pustnout a během třicetileté války byl dost pobořen. 

Kdy se začala měnit jeho podoba

Od počátku 16. století se vartemberské državy v této oblasti začaly drobit a přecházet do dalšího vlastnictví. Roku 1516 tento stejný osud potkal i Děvín a hrad byl prodán Biberštejnům. Za jejich vlády klesal jeho význam a přestal být sídelním hradem. Z dochovaných zbytků zdiva, na kterých jsou i dnes viditelné pozůstatky sgrafita na omítce, je vidět, že právě za Biberštejnů došlo k renesančním úpravám. Pak se ale Biberštejnové dostali do finančních potíží a roku 1604 prodali Děvín Janu Mylnerovi z Mylhauz, který vlastnil i Minoň. Ten se zúčastnil stavovského povstání a panství bylo zkonfiskováno. Pak byl krátce majitelem panství Albrecht z Valdštejna a zmíněný Jan Putz z Adlerthurnu a Děvín začal chátrat.

Jak to asi vypadalo

Hrad tvořila hranolová věž, ke které byla připojena budova paláce. Hradní areál však neměl klasické příkopy. Ochranu mu poskytovaly strmé srázy. Dolní předhradí bylo dřevěné. Podél zdi vedla od hradu cesta až k druhé bráně až do horního, kamenného předhradí. Třetí branou se procházelo do horního hradu, který chránily bašty. V podzemí hradu byla objevena Děvínská štola, kde se dříve těžila železná ruda pro zdejší hojně rozšířené pece.

Tipy na výlet

Na výlet se můžete vydat na zříceninu hradu Ralsko nebo přírodní památku Vranovské skály. Jde o několik skal a skalních věží pod vrcholem Ralsko, ke kterým vede turistická trasa z vesnice Vranov a stoupá až na Juliinu vyhlídku. Nedaleko je i zřícenina hradu Stohánek. V obci Osečná jsou Lázně Kundratice a přírodní památka Čertova zeď.

Ploučnice

Technická památka průrva Ploučnice je pozoruhodné dílo, které je nazývané Pekelný jícen, Čertova díra nebo Hromová rána a bylo prohlášeno za kulturní památku. Umělý podzemní náhon bývalého hamru stojí za to vidět. Je vytesaný v pískovcové skále v okrese Česká Lípa mezi Stráží pod Ralskem a Novinami pod Ralskem v Ralské pahorkatině. Průrva je dlouhá 150 až 200 metrů. Když je hladina vysoká, využívají ji vodáci. 

Ploučnice přitéká od Stráže, protéká pískovcovými stěnami, teče asi 70 metrů zalesněnou roklí s přitesanými 4 metry vysokými pískovcovými skalami a po pár metrech se stáčí do prvního tunelu dlouhého 13 metrů. Na chvíli se vynoří na povrch a jde do dalšího tunelu v délce 41 metrů. Tunely byly vykopány ručně krumpáčem. Na konci padá voda metrovým stupněm do malého jezírka pod skalou. V 9. století tudy vozil mlynář při svitu loučí návštěvníky, kteří z toho měli neuvěřitelný zážitek.

Tajemná zřícenina hradu Ralsko

Tajemný hrad Ralsko leží pár kilometrů severovýchodně od Mimoně. Za výstup do příkrého kopce budete odměněni nádherným kruhovým výhledem na České středohoří, na Lužické a Jizerské hory, Ještěd i Český ráj. Hrad vznikl ve 13. století. S největší pravděpodobností patřil pod Markvartice. Ralsko tehdy patřilo do soustavy hradů rozlehlého vartemberského panství a zabezpečoval důležitou stezku ze Žitavy do Čech. Mimoň byla sídlem celní stanice. Ralsko se stalo důležitým opěrným bodem při bojích s husity. Po ukončení husitských bouří v polovině 15. století se vartemberské panství rozpadlo a hrad byl opuštěn. Pak jej využívali loupeživý rytíři, hrad chátral a v roce 1505 už byl pustý. Zkázu hradu dovršili hledači pokladů.

Co můžete vidět

Šlechtický hrad se dvěma obytnými věžemi plnil funkci vojenského opěrného bodu. Věže jsou nejstarší dochovanou částí. K nim byly hradbami přihrazeny dva dvorky s dalšími stavbami. Nejzajímavější částí opevnění je masivní 5,6 m silná štítová zeď v čele hradu z 15. století. Hrad byl velmi dlouho nepřístupný. Nachází se ve vojenském prostoru Ralsko a krajině s těžbou uranu. V hradním areálu jsou vidět zbytky věží a dalších stavení, hradby, silná štítová zeď, nádrž na vodu, takzvaný prevét neboli typ středověké toalety a zbytky brány. 

Sdílet:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *